Ápolás és a „negatív agy” – így vedd vissza az irányítást

Nem vitás: az ápolás stresszes foglalkozás.  Nem csak a rengeteg beteg, az őrült munkatempó, az előítéletek és elvárások tömege terheli a nővéreket. A fájdalom,  szenvedés és halál jelenléte a mindennapokban mindenkiben mély nyomokat hagy.  EGy tanulmány szerint az intenzív terápiás szakápolók  24%-ánál és az általános ápolók 14% -ánál mutathatók ki a poszttraumÁs stressz Zavar (PTSD) tünetei.

Daniel Doherty 20 éve dolgozik sürgősségi szakápolóként. Tapasztalatai szerint a kollégái pszichés terhelése a PTSD-n kívül más zavarhoz is  vezethet. A munkához kötődő mindennapos lelki terhelés komolyan befolyásolhatja a személyiséget, és a változás nem csupán az ápolókat érinti; a család, a barátok és  közeli személyek mindegyike számára érzékelhető. Az sem segít, hogy a feszültséget az érintettek gyakran elfojtják. Akaratlanul is önvédelmi mechanizmusok alakulhatnak ki, melyek a társas kapcsolatokat, az egészséget és az általános jólétet is károsíthatják.

Az emberi agy azonnal bevési a negatív éleményeket, míg a pozitív tapasztalatok feldolgozása akár 20 másodpercet is igénybe vesz. Alapvető emberi tulajdonság, hogy a negatív élményekre nagyon fogékonyak vagyunk. A jó hír, hogy az ápolók sokat tehetnek azért, hogy kicselezzék a „negatív agyat”, több boldogsághormont termeljenek, enyhítsék a stresszt, és jobban megbirkózzanak a nehézségekkel.

Pozitív pszichológiával foglalkozó kutatásaok szerint a boldogságunk 50%-a adottság, 10% a körülmények által befolyásolt, és  40% az a hányad, melyet mi magunk is kontrollálni tudunk. Hogyan tudják az ápolók a legtöbbet kihozni ebből a 40 %-ból?

img_0947
Illustztráció Sonja Lyubomirsky kutatásából, melyről  The How of Happiness című könyvében ír

Az ápolásban a stressz eredete a bizonytalanság, és a kontroll hiánya. Ritkán ismerjük egy beteg történetét, nem tudjuk előre, hogy ér majd véget, és néha azt sem, hogyan kezdődött. A felek közti kapcsolat különleges, és az agyunk arra lett programozva, hogy válaszokat keressen – emiatt nehéz feldolgoznunk, ha nem tudjuk egy-egy esetről, hogyan végződik. Ezzel úgy küzdhetünk meg, ha emlékeztetjük magunkat arra, hogy a beteg élete nem a mi életünk, és tudatosan különbséget teszünk az empátia és a túlzott lelkesedés között. Az előbbi esetben megértjük mások fájdalmát, és segítünk rajta, az utóbbiban szinte átvesszük a betegünk fájdalmát, és ebben az állapotban próbálunk segíteni, ami komoly pszichés károkat okozhat nekünk.

Néhány tanács, hogy Te is fel tudd dolgozni a mindennapi eseményeket:

  • Legyél tudatos: Vedd észre, hogy milyen terhelő külső hatásoknak vagy folyamatosan kitéve, és tudatosítsd a negatív gondolatokat, melyek ezek hatására keletkeznek benned, ahelyett hogy elvesztenéd az irányítást és kiborulnál.
  • Könnyíts a lelkeden, de ne büntesd azt, aki meghallgat:  Rendben van, ha megosztod a téged ért stresszt a hozzád közel állókkal, de úgy korrekt ha előre jelzed: nehéz beszélgetés következik. Csak annyi információt ossz meg, ami segít Neked hogy jobban érezd magad, őket pedig nem terheli meg túlságosan.
  • Legyél jelen, mikor másokkal vagy: Valóban legyél jelen a pillanatban, és ne csak testben. Vedd észre, ha elkalandoznak a gondolataid, próbálj visszatalálni ahhoz a személyhez, aki fizikai valójában is ott van veled az adott helyzetben.
  • Oszd meg a szerotonint: A párok naponta csupán 12 percen át beszélgetnek egymással. Dolgozz azon, hogy ennél több időt tölts beszélgetéssel és minőségi időként a szeretteiddel, így mindanyian extra adag boldogsághormonhoz juthattok.
  • Legyen egy rutinod, ami átalakít a nap végén: Minden nap tegyél valamit, ami az ápoló énedből magánemberré alakít. Menj futni, vegyél egy forró fürdőt, vagy csak tudatosítsd a mozdulataidat, mikor átöltözöl civil ruhába. Fontos, hogy a szakember helyett egyszerűen csak Te magad legyél, mikor véget ér a műszakod.
  • Ne vidd haza a negatív élményeket: Egy ápoló a párjának panaszkodott egy orvosról, akivel a rossz modora miatt nehéz volt együtt dolgoznia. Mikor elmondta a férjének, mennyire utálja ezt az orvost, a reakció ez volt: „Ha ennyire utálod, miért hozod haza?” A beteg, halott emberek, negatív impulzusok nem az otthonodba valók. Ha kívül tartod őket, tényleg fel tudsz majd töltődni, mikor hazaérsz.
  • Legyél önző, és tegyél magadért: Létfontosságú, hogy az ápoló magáról is gondoskodjon. A hivatásoddal jár, hogy másokért élsz, ez pedig rengeteget kivesz belőled, akkor is, ha szívesen dolgozol.  Ha odafigyelsz magadra, nem fogy el az erőd, és azt tudod nyújtani a betegeknek, amit igazán szeretnél: a legjobb formádat.
  • Tervezz előre: legalább kéthavonta legyen valami kényeztető programod. Ha van mire várnod -például egy kirándulásra, egy wellness napra vagy egy rokonlátogatós hévégére- az a hangulatodat is jelentősen javítja.
  • Koncentrálj a pozitívumokra: Ha véget ért a műszakod, levezetésként gondolj három dologra amit aznap tettél azért, hogy valaki más jobban érezze magát. Szánj erre 20 másodpercet, hogy az agyad emlékké alakíthassa ezt a felemelő érzést. Mellékhatásmentes dopamin és oxytocin kúra.

Te hogy választod külön a munkát és a magánéletet? Van jól bevált módszered a boldosághormonok számának növelésére? Oszd meg velünk, hogy mi az ami segít Neked  – kommentben vagy emailben a healersmag@gmail.com címen.

Forrás: NurseGrid

Kapcsolódó cikkek

Egészség

100 napos Egészségkihívás

Az Országos Kórházi Egészségkihívás abban szeretne segíteni Neked, hogy minél jobb testi és lelki egészségi állapotot érj el, és azt meg is őrizd. 

Egészség

Sürgősségi vitaminbomba

15. 000 doboz  prémium vitamint kap 5.000 sürgősségi betegellátásban dolgozó ápoló a Magyar Kórházszövetség közvetítésével az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából. A rekordösszegű, összesen 60 millió forintos támogatás egyik legfontosabb üzenete, hogy az ápolók lássák: gondol rájuk az adományozó és a Kórházszövetség, nincsenek egyedül a problémáikkal.